Kovach.rs
Vesti: Tekstovi pesama --> Lyrics
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Novembar 11, 2024, 16:21:09

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 311
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 311
Ukupno: 311
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Hakeri provalili u najskuplji projekat Pentagona  (Pročitano 998 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Милан Бандић
Moderator
Super Hero
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 7954


Mинистар за верска и Национална питања


Pogledaj profil
« poslato: April 22, 2009, 10:03:54 »

Kompjuterski špijuni uspeli su da provale u bazu podataka o 300 milijardi dolara vrednom projektu novog američkog borbenog aviona F35, poznatog i kao „munja II”. Hakeri su uspeli da iskopiraju i izvuku nekoliko terabajta podataka o najskupljem avionu koje je Ministarstvo odbrane SAD ikada naručilo od kompanije „Lokhid Martin”. Američka avijacija pokrenula je istragu o slučaju, a bivši zvaničnici Pentagona pretpostavljaju da je napad došao iz Kine.

Istražitelji su utvrdili da tragovi napada „sa velikom sigurnošću” vode ka poznatim kineskim internet protokolima, sa kojih su u prošlosti već zabeleženi slični upadi. List „Volstrit džornal” navodi da je izrada novog aviona bazirana na 7,5 miliona linija kompjuterskog koda, što je tri puta više od količine korišćene za postojeće borbene avione američke vojske. Upade tokom 2007. i 2008. u sistem gde su bili pohranjeni podaci o avionu F35, potvrdilo je šest sadašnjih i bivših zvaničnika Pentagona, a prema podacima vodećeg američkog ekonomskog lista sajbernapadima bile su izložene i zemlje poput Turske, koje učestvuju u izradi novog lovca. „Volstrit džornal” tvrdi da je američka avijacija poslednjih meseci zabeležila upade i u sisteme za kontrolu leta, a da su napadima bili izloženi i kompjuteri elektrodistribucije.
„Ovoliko kompjuterskih napada na vojne i civilne službe nije do sada bilo zabeleženo. Cilj napada je praktično sve što održava u funkciji ovu zemlju”, kazao je izvor lista bivši vojni zvaničnik SAD.
Erik Baterboh, portparol Pentagona, odbio je da zvanično potvrdi krađu podataka o lovcu F35 i rekao da se sistemi proveravaju svakog dana. Međutim, Džoel Brener, šef američke kontraobaveštajne službe, upozorio je početkom ovog meseca na konferenciji u Ostinu u Teksasu da je program izrade novih borbenih aviona doveden u opasnost. Modeli F35 već su imali probne letove, a novac za ovaj program uključen je u vojni budžet SAD za ovu i narednu godinu. Brener je pričao i o mogućoj kineskoj infiltraciji u sistem kontrole leta SAD i ukazao na to da se američke kompjuterske mreže mapiraju. On je upozorio da bi pilot lovca mogao da dođe u situaciju da ne sme da veruje sopstvenom radaru.
Američko Ministarstvo odbrane prošlog meseca objavilo je izveštaj u kojem se ocenjuje da je kineska vojska ostvarila značajan napredak u razvoju ratnih tehnika na internetu. Kina se, prema navodima Pentagona, nada da će kompjuterskim veštinama nadomestiti svoje nedovoljno razvijene oružane snage. Ambasada Kine u Vašingtonu je u reakciji na izveštaj navela da se ta zemlja protivi bilo kojem obliku sajberkriminala. Izveštaj Pentagona nazvala je „proizvodom hladnoratovskog mentaliteta” i da se proturanjem vesti o sajberšpijunaži nastoji da se u javnosti stvori fama o kineskoj opasnosti.
Pentagon najviše problema ima sa zaštitom podataka koji se pohranjuju kod firmi sa kojima Ministarstvo odbrane SAD sklopi poslovni ugovor, pošto njihovi sistemi zaštite nisu na nivou vladinih. Kompanije „Lokhid Martin” i BAE sistems koje rade na projektu lovca F35 odbile su da komentarišu vesti o curenju podataka, dok je treća kompanija „Nortrop” uputila medije da se obrate „Lokhid Martinu”.

Više novca za zaštitu informacija
Administracija Džordža Buša, bivšeg predsednika SAD, planirala je da u borbu protiv hakera uloži 17 milijardi dolara u narednih nekoliko godina, a Barak Obama, novi šef Bele kuće, potvrdio je da će i dodatno novčano osnažiti tu inicijativu.
 
 
I Hrvati hakovali američke sajtove
1996. - Hakeri menjaju sadržine
sajtova Ministarstva pravde, CIA i Vazduhoplovnih snaga
1997. - Hrvatski 15-godišnji mladić upada u kompjuterski sistem Vazduhoplovnih snaga na ostrvu Guam, američke teritorije u
zapadnom delu Pacifičkog okeana
1999. - Politička internet organizacija „Elektronski projekat građanske neposlušnosti” svoje napade na sajtove Pentagona naziva konceptualnom umetnošću
2002. - Geri Mekinon, 42-godišnji Britanac, uhapšen je
u svojoj zemlji nakon što je Pentagonu naneo štetu od oko
700.000 dolara sa 97 upada u kompjuterski sistem, koje je objasnio potragom za spisima o NLO
2005. - Kameron Lakroa, 18-godišnjak sa internet pseudonimom „cam0”, upada u sistem američke filijale nemačke telekomunikacione firme „T mobajl” i skida podatke sa mobilnog telefona Paris Hilton, zbog čega je osuđen na 11 meseci zatvora
2007. - Kineska vojska optužena je da je u junu izvršila upad u kompjuterski sistem Pentagona, zbog čega je isključeno čak 1.500 kompjutera tog sistema, iste godine Ministarstvo za unutrašnju bezbednost SAD priznaje da je tokom te i prethodne godine doživelo 800 sajbernapada.
Sačuvana

" ... Нисам знао да љубав дубока, зараза је, да је куга, стријела. Пришла је и заклопљена ока, Бандићу је памет одузела ... "
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM