Za 48 sati uhapšena 24 kriminalcaUhapšena osmočlana grupa, koju su činili zaposleni u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja i ugledni biznismeni, „podelila“ je između sebe od jeseni 2006. do proleća 2007. godine kredite iz Nacionalnog investicionog plana (ŠIP) namenjene razvoju turizma, koji su iznosili od 200.000 do 300.000 dinara.
Unapređujući turizam Srbije, grupa je međutim napunila svoje džepove sa 25 miliona dinara i za toliko oštetila budžet Srbije.
- Glavna karika u njihovom lancu bio je Dragan Kokunešoski, samostalni savetnik u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja. Osim njih dvojice uhapšeni su i Radivoje Pirgić iz Valjeva, bivši pomoćnik ministra u Ministarstvu trgovine, turizma i usluga, i Ljubomir Jovanović, bivši načelnik odeljenja za razvoj turizma. Oni su bili članovi komisije koja je odlučivala kome će se dodeljivati krediti, dok je Miloš Simić, nekadašnji pomoćnik ministra trgovine, turizma i usluga bio posrednik koji je obezbeđivao „klijentelu“ ljudima iz komisije. Njega bi kontaktirale firme, koje bi zatim plaćale ekipe iz komisije da dobiju kredit - kaže naš izvor u MUP-u.
Kako „Alo!“ saznaje, Simić i još jedan od uhapšenih državnih službenika svojevremeno su planirali da sredstva iz NIP-a, namenjena programima u 2007. godini, iskoriste i za uzimanje kredita za kupovinu izvesne jahte, što im je međutim propalo.
Osumnjičena četvorica, zaposlena u pomenutom Ministarstvu trgovine, turizma i usluga, su kao članovi Komisije za bodovanje prispelih zahteva u projektu „Podsticanje unapređenja kvaliteta ugostiteljskih ponuda“ suprotno važećoj Uredbi i raspisanom javnom konkursu, dodelili kreditna sredstva iz NIP-a firmama čiji su vlasnici ostala četvorica uhapšenih.
Reč je o Branivoju Lazoviću, direktoru beogradskog preduzeća „Europen“, Nikoli Kneževiću, direktoru zemljoradničke zadruge „Agro eko etno selo“ iz Vrhpolja, opština Ljubovija, Savu Cvetojević iz Ljubovije i Nebojši Antunoviću, direktoru preduzeća BG 23 iz Beograda. Svakako najpoznatije ime među uhapšenim biznismeni jeste Lazović, koji je vlasnik benzinskih pumpi ELP i „Rodstar radija“, međutim Knežević se svojevremeno proslavio upravo zahvaljujući uhapšenom savetniku u Ministarstvu Draganu Kokunešoskom, koji je po završetku konkursa za NIP 2007. godine govorio da mnoge firme u Srbiji žele da se bave seoskim turizmom, ali da je Kneževićeva „Agro eko etno selo“ jedina firma koja može da do kraja izvede projekat, zbog čega joj je dodeljen kredit za izgradnju etnosela u Ljuboviji. Kredite su, takođe, zahvaljujući Kokunešoskovim ocenama, dobile uglavnom privatne firme iz oblasti hotelijerstva, dok je Rehabilitacioni centar „Banja Koviljača“ jedino državno preduzeće kojem je država izašla u susret. Svih osam uhapšenih na saslušanju je negiralo zločinačko udruživanje.