Kovach.rs
Vesti: Kovach.rs --> ANDROID aplikacija za horoskop.
 
*
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.




Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije


Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Novembar 22, 2024, 19:13:15

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
članova
Ukupno članova: 185692
Najnoviji: Bobbohops
Statistika
Ukupno poruka: 185084
Ukupno tema: 4466
Prisutnih danas: 775
Najviše prisutnih: 1107
(Januar 12, 2020, 19:55:25)
Prisutni korisnici
Korisnika: 0
Gostiju: 857
Ukupno: 857
Prijatelji
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  123
Autor Tema: Kipar  (Pročitano 4035 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sa*ki
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 294


"Ljubav, siromaštvo i kašalj se ne mogu sakriti"


Pogledaj profil
« poslato: Februar 24, 2007, 21:34:33 »

Kipar je otočna država koja se nalazi u istočnom dijelu Sredozemnog mora, u neposrednoj blizini turske obale. Otok je dugo bio raskršće između Evrope, Azije i Afrike, a još uvijek su prisutni mnogi tragovi drevnih civilizacija - rimske, bizantijske i venecijanske. Glavne privredne aktivnosti otoka su turizam, trgovačka mornarica, izvoz odjeće i farmaceutskih proizvoda, te poslovne usluge. Republika Kipar je članica Evropske unije.

Turska Republika Sjeverni Kipar
Kao što joj samo ime kaže, Turska Republika Sjeverni Kipar zauzima sjever, te veći dio istoka otoka. Površina koju zauzima iznosi 3355 km² ili nešto oko 37% cijelokupne površine otoka. No, zbog UN-ove neutralne zone ta površina je nešto manja. Kao i južni tako i Sjeverni Kipar ima jednu svoju eksklavu, istina mnogu manju, ali mnogo više izoliranu nego što je to slučaj kod južnjaka. To je selo Erenkoj (Kokina), koje leži u Morfu zaljevu i od matične teritorije odvojeno je nekih 5-10 km grčke plaže.

Glavni grad je službeno Nikozija, ali vrlo često i Kirenija vrši tu ulogu.

Ova država nije priznata od nikog u svijetu, osim od Turske. A zanmivljivo je i to da je Autonomna Republika Nahičevan, koja je pod suverenitetom Azerbejdžana, također priznala ovu republiku, dok sam Azerbejdžan nije. Inače, Sjeverni Kipar ima međunarodni embargo u svakom pogledu: političkom, ekonomskom, trgovinskom, saobraćajnom, vojnom, sportskom, kulturnom i dr. Ovo je uslovljeno time što se on smatra okupatorom i arresorom na Republiku Kipar, te se smatra njenim djelom. Tako Sjeverni Kipar uveliko zavisi od Republike Turske, bez koje praktično ne bi opstao. Sve svoje vanjske poslove mora izvršavati preko nje. Ipak, u posljednjih nekoliko godina, ova izolacija polako počinje popuštati, te ova republika sve više počinje da samostalno djeluje, iako to još nije ni blizu pravih samostalnih zemalja.

Podloga zastave TRSK je bijela. Na podlozi se nalaze dvije vodoravne crvene pruge, koje su odvojene od gornjeg, odnosno donjeg ruba. Između ovih pruga se nalazi crveni polumjesec i zvijezda, simbol islama, koji je službeno državna religija, iako se TRSK deklariše kao sekularna država.

Himna nosi naziv "Istiklal Marsi".

Valuta je Nova Turska Lira, koja je zamjenila staru Tursku Liru 1. januara 2005. godine

Sadašnji predsjednik je Mehmet Ali Talat. Pored njega vladu čini premijer Ferdi Sabit Sojer, te parlament od 50 članova, u kojem većinu ima Turska Republikanska Stranka. Izbori su inače svakih 5 godina, a sadašnji predsjednik je prošle godine na izborima pobijedio Raufa Denktaša koji je bio predsjednik od samoproglašavanja nezavisnosti 1983. godine.

Vojska TRSK je ustvari vojska Republike Turske, koja se nalazi na otoku od 1974. godine do danas. Broji oko 30 000 vojnika, koji kao čuvaju suverenitet ove samoproglašene Republike. Jedan od osnovnih zahtjeva kiparskih Grka je taj da se ova vojska povuče, međutim to Turcima nije ni na kraj pameti.

Službeni jezik je naravno turski. Grčki ovdje baš i nije poželjno čuti, a naravno isto se odnosi i na turski jezik sa druge strane granice.

BDP po glavi stanovnika iznosi 8,095 $. To jeste manje od polovice BDP-a grčkog Kipra, ali kada se uzme u obzir da je ovo zemlja u izolaciji, te da gotovo skroz zavisi od Turske, ovo je više nego solidna cifra. Ovo je veći BDP po glavi stanovnika, čak i od BDP-a same Turske. Ipak, ova nelogičnost u pogledu BDP-a TRSK i BDP-a njenog zaštitnika i mogu tako reći finansijera, dobiva smisao kada se zna da Sjeverni Kipar ima stanovnika kao prosječno naselje Istanbula, te da Turci iz svog budžeta izdvajaju dobar dio novca za svoje sunarodnjake sa Kipra.

Političke podjele
 
Kiparski distriktiKipar je podijeljen na šest prvincija (distrikta) koji uključuju i teritorije pod upravom Republike Kipar i pod kontrolom Turske Republike Sjeverni Kipar. Tih šest provincija su:

Famagusta (Αμμόχωστος/Ammochostos - Gazimağusa)
Kyrenia (Κερύvεια/Keryneia - Girne)
Larnaka (Λάρνακα/Larnaka - Larnaka)
Lemesos (Λεμεσός/Lemesos - Limasol/Leymosun)
Nikozija (Λευκωσία/Lefkosia - Lefkoşa)
Pafos (Πάφος/Pafos - Baf)

Geografija
Prije svega da kažem odakle potiče naziv ovog otoka. Postoji nekoliko teorija o nastanku imena Kipar/Cipar (Κύπρος, Kibris, Cyprus, Zypern, Chipre…). Jedna je da nastao od grčke riječi za čempres (valjda odatle engleska riječ cypress). Druga teorija je ta da je drugo ime božice Afrodite, koja se po vjerovanju rodila baš na ovom ostrvu (Kipar se inače još naziva i Afroditino ostrvo), bilo Kipris, pa je po njoj ovaj otok dobio naziv. Ipak, najvjerovatnija teorija, koja je danas prihvaćena, je ta da ime potiče od grčke riječi za bakar.

Naime, u antičko doba Kipar je bio poznat kao jedno od većih, ako ne i najvećih nalazišta bakra na Mediteranu. Pa je tako latinsko ime hemijskog elementa bakar (Cuprum) dobilo ime po nepravilnom čitanju naziva ovog ostrva.

 
Za Kipar se može reći da ima povoljan geografski položaj. Leži u istočnom Mediteranu, na raskrsnici tri kontinenta: Evrope, Azije i Afrike. Po prirodno-geografskim činjenicama pripada Aziji, ali u svim društvenim aspektima je okrenut ka Evropi. Na kraju krajeva, član je Evropske Unije. Znači, ovo je najistočniji otok u Sredozemnom moru, a sa površinom od 9251 km², treći je po veličini u istom (nakon Sicilije i Sardinije). Što se tiče država, po površini je 161. na svijetu i po tome je najsličniji Libanu i Porto Riku.

Vezano za matematički položaj, Kipar leži na sjevernoj polulopti i istočnoj hemisferi, tačnije: najsjevernija i najistočnija tačka je rt Sveti Andreas (35° 34' s.g.š, odnosno 34° 37' iistočne geografske dužine), najjužnija tačka je rt Gata (34° 33' sjeverne geografske širine), a najzapadnija otprilike rt Arnauti (32° 16' i.g.d.).

U geološkom i geotektonskom pogledu Kipar predstavlja dio Male Azije, koji se u prošlosti odvojio. U klimatskom i vegetacijskom smislu ovo ostrvo je smješteno u sjevernom umjerenom pojasu, tačnije mediteranskoj podoblasti.

Sa saobraćajnog aspekta ima više nego povoljan položaj. Ova zemlja se nalazi bukvalno između istoka i zapada, te je pri prelazu između istih gotovo nezaobilazna stanica. Za Kipar se često kaže da je najistočnija zapadna zemlja. To im je donijelo mnogo koristi u saobraćajnom pogledu. Sa obzirom na to da se nalazi 64 km južno od Turske, 97 km zapadno od Sirije, te 439 km sjeverno od Sueckog kanala, skoro svaki brod koji prolazi ovda i ide dalje na istok, i obrnuto, zaustavlja se u nekoj od kiparskih luka. Više od 1000 stranih brodova danas plovi svjetskim morima pod kiparskom zastavom. Osim brodskog, Kipar je važna stanica i za avionski saobraćaj. Mnogi avioni koji lete sa zapada na bliski istok, pa i dalje, slijeću prvo na aerodrome u Larnaki i Pafosu (češće Larnaki). Glavni grad Nikozija ne posjeduje aerodrom za korištenje. Aerodrom u Larnaki je moderan i odgovara svim svjetskim standardima. Sa njega polijeću avioni, kako za sve veće evropske gradove (Frankfurt, London, Pariz, Rim, Amsterdam i dr.), tako i za mnoge destinacije na Bliskom istoku i zemljama Perzijskog zaliva.

Što se tiče historijskog i političkog položaja, koliko god on bio povoljan, toliko se nepovoljno odrazio na ovaj otok. Naime, bukvalno svaka veća sila koja se pojavila na Mediteranu nije ga mogla promašiti, upravo zbog tog povoljnog položaja. Pa su tako vlast nad njim izmijenjali: Fenicija, Grčka, Egipat, Perzija, Aleksandar Veliki, Rim, Bizantija, Arapi, Britanija, Francuska, Mletačka Republika, Osmansko carstvo, opet Britanija, sve do "relativne" nezavisnosti. Kažem relativne, zato što Kipar i dan danas više zavisi od velikih sila i susjeda (prije svega Grčke, Turske, Velike Britanije, SAD-a i EU), a manje sam od sebe. Dakle, sve važnije političke odluke se donose prvo na relaciji Atina-Ankara, pa se tek onda pitaju kiparski zvaničnici, koji uglavnom samo potvrde te odluke.

Zbog iznimne strateške važnosti Kipar je kroz historiju sve do danas bio u interesnim sferama velikih sila, te je često odigravao veliku ulogu u raznim ratovima, poput npr. križarskih, gdje je za križare bio bitno mjesto odakle su planirali dalje poteze, ili u dva svjetska rata gdje je uz Gibraltar i Maltu, bio također bitna strateška baza Velike Britanije na Mediteranu. Danas, također, kao "najistočnija zapadna zemlja" ima bitnu ulogu u svjetskoj politici zbog neposredne blizine Bliskom istoku, za kojeg se interesiraju iz dobro poznatih razloga zapadne sile. Tako da je i nakon dekolonizacije otoka, Velika Britanija ovdje ostavila svoje vojne baze koje zauzimaju solidan prostor (2% površine ostrva). Ovo se nimalo ne sviđa domaćem stanovništvu (pogotovo Grcima), međutim njih ovdje niko ništa ne pita.

Klima
Sa obzirom da je Kipar tipično mediteranski otok, onda je logično zaključiti i da ima tipičnu sredozemnu (Cs) klimu. Kipar je inače najtopliji otok Mediterana, a sa oko 340 sunčanih dana godišnje, ovo je najosunčanija država u ovom djelu svijeta (pogotovo se to odnosi na Evropu). Ipak, treba naglasiti da klimatske odlike nisu iste na svim djelovima otoka. Pa je tako u unutrašnjosti i sa povećanjem nadmorske visine ta sredozemna klima nešto izmjenjena, iako se radi o malom prostoru. Glavni faktor klime koji uzrokuje ove izmjene je pravac pružanja planina Trodos i Besparmak, koji idu paralelno sa obalom te zatvaraju unutrašnjost otoka. Posljedica toga je to da unutrašnjost ima toplija ljeta, hladnije zime, te manju količinu padavina od priobalja.

Što se tiče temperatura, na cijelom otoku vladaju topla ljeta, sa prosječnim temparaturama od oko 30°C (zavisno od mjesta do mjesta), s tim što u unutrašnjosti temperature često budu nešto više. Zimi se temperature u priobalju kreću između 10 i 20°C, a u unutrašnjosti su nešto niže, te u najhladnijim mjesecima (januar i februar) mogu dostići vrijednosti oko 0°C (najniža ikad zabilježena temperatura u Nikoziji je bila -5°C). Temperature na višim nadmorskim visinama su također dosta niže nego na ostatku otoka, te se i ljeti po noći spuštaju do i ispod nule, a na najvišim vrhovima gorja Trodos snijeg se zadržava sve do augusta.

Padavine na ostrvu se javljaju uglavnom zimi i to u obliku kiše, a na višim nadmorskim visinama u obliku snijega. Padavine nisu ravnomjerno raspoređene. Najviše padavina primaju planinske oblasti, u prosjeku od oko 1000 mm godišnje. Najmanje padavina izlučuje se u centralnom dijelu (nizija Mesaorija) i to u prosjeku između 350-500 mm. Npr. glavni grad Nikozija ima količinu padavina od 440 mm godišnje. To malo padavina što dobija centralni dio, uglavnom dolazi sa sjeverne strane, iz razloga što su sjeverne planine nešto niže od južnih. Zimi, kada se ove padavine pretežno izlučuju, zna doći do bujica i poplava, iz razloga što se one javljaju u velikim količinama za kratko vrijeme.

Stanovništvo
Vezano za stanovništvo, treba napomenuti da većina podataka (uglavnom brojčanih) napisanih u slijedećem tekstu, važe za cijelokupni otok.

Prema podacima iz 2005. godine, Kipar ima 780 133 stanovnika. Gustoća naseljenosti otoka iznosi negdje oko 84 st/km², što Kipar svrstava u zemlje sa srednjom gustinom stanovništva. Kao ni u većini država, stanovništvo nije ravnomjerno raspoređeno. Najgušće je naseljen priobalni sektor oko većih gradova, prije svega Limasola i Larnake i prostor centralne nizije Mesaorije pogotovo u neposrednom okruženju glavnog grada Nikozije. Najslabije je naseljen unutrašnji planinski dio. Međutim, ni ovi prostori nisu nešto ekstremno naseljeni, odnosno nenaseljeni, pa tako najveća naseljenost ne prelazi 200 st/km², a najmanja je negdje u granici između 20 i 40 st/km². Iz činjenice da 18% stanovništva (Turaka) živi na 37% prostora, da se zaključiti da je Sjeverni Kipar rjeđe naseljen od južnog. Etnička struktura stanovništva je slijedeća: 78% Grci, 18% Turci i 4% ostale etničke skupine. Gotovo svi i Turci i Grci žive na svom dijelu otoka, uz slučajne izuzetke. Tako 0,5% Grka živi u Sjevernom Kipru i to na poluostrvu Karpas. Treba reći da 40% ovog naroda je izbjeglica u vlastitoj državi. Sa druge strane 1.3% Turaka živi u južnom dijelu i njih je mnogo manje izbjeglica.

Što se tiče ostalih, ovdje ima mnogo manjinskih naroda, a ovaj podatak od 4% nije do kraja relevantan, jer njihov broj iz godine u godinu raste, a ima i dosta neprijavljenih ljudi, kao i oni koji su ovdje na privremenom radu ili nešto dužem turističkom odmoru. Dvije "autohtone" manjine koje žive ovdje duže vrijeme su Armenci i Maroniti, dok u novije vrijeme Kipar su naselile i druge etničke skupine, poput Engleza, Njemaca, Rusa, Jevreja, Južnih Slavena (najviše Srba) i dr. Ipak ogromna većina ovih stanovnika živi u Republici Kipar, a izuzetak je jedino jedan broj Maronita i Kurda koji žive u TRSK.

Religijska struktura se gotovo poklapa sa etničkom. Dakle, Grci su pravoslavci, a Turci sunitski muslimani, uz jedan manji broj ateista u oba naroda. Ostatak su Armenski pravoslavci, Maronitski kršćani, rimokatolici, protestanti, jevreji i ostali pravoslavci.

Slična je situacija i sa jezičkom strukturom. Grci govore grčki, a Turci turski jezik. Ove manjine prakticiraju u svojim zajednicama svoje jezike, a oko 90% stanovništva govori i engleski jezik. Vezano za stepen urbanizacije treba samo reći da 69% stanovništva živi u gradovima, a ostatak je naravno ruralno stanovništvo.

Spolno-starosna struktura pokazuje slijedeće: broj muškaraca i žena je otprilike podjednak, a udio mladog stanovništva je 22%, zrelog 67%, te starog 11%. Starosno-spolna piramida ima relativno pravilan oblik, međutim smatra se da će u narednih 50 godina ona postepeno gubiti svoju pravilnost, jer će se broj starog i zrelog stanovništva povećavati, dok će se broj mladog smanjivati. Očekivana životna dob na Kipru je 77 godina i nešto mjeseci. Za žene je ta očekivanost nešto veća nego za muškarce.

Nepismenost na Kipru iznosi oko 2% (0,8% muškarci i 3,1% žene). Na Kipru osnovno obrazovanje traje 6, srednje još toliko, a oba su obavezna. U južnom dijelu otoka postoji nekoliko univerziteta, dok učenici iz Sjevenog Kipra moraju ići u Republiku Tursku ako se žele dalje školovati.

« Poslednja izmena: Februar 24, 2007, 21:37:18 Sa*ki » Sačuvana
smiljapfc
Member
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15


Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Maj 12, 2007, 14:37:40 »

Kipar je prelep!
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  123
 
Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP

Copyright © 2003-2013 by kovach
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS! Dilber MC Theme by HarzeM
  2: fopen(/mnt/volume-cache/kovach/f71a26e4a8234fcd82ccfac862ea1f00.cache): failed to open stream: No space left on device
Datoteka: /home/kovach/sites/kovach.rs/current/index.php
Linija: 992