Vladin odbor 'pao' zbog sporazuma sa EUUtorak, 05.2.2008. 15:00 (Izvor: Beta Foto: FoNet) Sednica Odbora za inostrane poslove Vlade Srbije prekinuta je jer ministri iz Demokratske stranke (DS) i Demokratske stranke Srbije (DSS) nisu postigli dogovor o političkom sporazumu koji je Evropska unija ponudila Srbiji, saznaje Beta u Vladi Srbije.
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić (DSS) napustio je sednicu nakon što su članovi tog vladinog odbora iz DS izglasali da se na dnevni red stavi usaglašavanje teksta političkog sporazuma.
Sednicu je nastavio da vodi ministar za spoljne poslove Vuk Jeremić, ali je morao da je prekine zbog nedostatka kvoruma za odlučivanje.
Jeremić je nastavak sednice zakazao za 20 sati.
EVROPSKA POBEDA nema sta....
Vlada Srbije je opasno blizu pada i vanrednih parlamentarnih izbora a, ako i preživi poslednju krizu, moguća je rekonstrukcija njenog sastava, tvrde sagovornici „Blica“ iz Vlade Srbije. Sve će zavisiti od sastanka lidera DS i DSS Borisa Tadića i Vojislava Koštunice koji je bio najavljen već za sinoć.
Vlada je od juče u najozbiljnijoj blokadi od formiranja zbog zahteva premijera Koštunice da se u Skupštini Srbije hitno donese odluka kojom bi politički sporazum koji je Srbiji ponudila EU bio odbijen.
„Predlog EU da sa Srbijom potpiše politički sporazum, dok EU istovremeno šalje misiju da rasparča našu državu, predstavlja obmanu sa ciljem da Srbija stavljajući svoj potpis na sporazum sa EU zapravo potpiše saglasnost na nezavisnost Kosova i postane prva država koja je indirektno priznala nezavisno Kosovo“, navodi se u Koštuničinom saopštenju.
Iz DS poručuju da premijer zanemaruje činjenicu da je za evropsku budućnost glasalo dva miliona i trista hiljada ljudi. Ako se budu držali toga stava za koju ih je podržala većina građana, lako bi moglo da se dogodi da Vlada padne ukoliko Koštunica ostane na poziciji ili Kosovo ili EU. U toj varijanti on može da pozove socijaliste i radikale u vladu nacionalnog jedinstva ili da ih pozove da podrže njegovu manjinsku vladu sa Novom Srbijom. Ukoliko to ne učini, ne preostaje mu ništa drugo nego da ide na vanredne parlamentarne izbore.
Koštunica je, samo nekoliko dana posle izbora na kojima je evropsku politiku Tadića podržalo 2.300.000 građana, svestan da nema većinu u Vladi i zato traži odluku parlamenta gde većinu za potpisivanje sporazuma nemaju demokrate i G17 plus i očekuje pomoć SRS i SPS. Međutim, predsednik parlamenta Oliver Dulić nije spreman da sednicu zakaže pre 7. februara kada bi Srbija mogla da potpiše politički sporazum sa EU. Dulić je istakao da će politički sporazum važiti ukoliko Vlada Srbije ovlasti nekog od ministara da potpiše ovaj dokument.
Inače, prema njegovim rečima, politički sporazum ne podleže ratifikaciji parlamenta, za razliku od sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
„Bitka“ na Odboru za spoljnu politiku
Problem je što potpredsednik Vlade Srbije, koji bi mogao da potpiše taj sporazum, nema saglasnost Vlade. Ona ne može da se sastane jer sednice saziva premijer, a on politički sporazum neće staviti na dnevni red. S druge strane, ako i sazove sednicu nekim drugim povodom, članovi Vlade iz redova DS odmah će tražiti dopunu dnevnog reda da se odluči o sporazumu. Sve to je bilo vidljivo i iz sastanka Spoljnopolitičkog odbora Vlade na kome su se sukobili ministari iz redova DS i DSS. Naime, politički sporazum morao bi da prođe ovaj odbor da bi uopšte stigao do sednice Vlade. Ministar za KiM Slobodan Samardžić, koga su tri ministra DS preglasala tokom izjašnjavanja i zalagala se za stavljanje političkog sporazuma na dnevni red, napustio je sednicu, a sastanak je nastavio da vodi ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić. I ta sednica trebalo je da bude nastavljena sinoć.
Zato je koalicija DSS-NS pokušala „proboj“ kroz parlament, ali Dulić inicijativu DSS namerava da stavi na dnevni red tek posle inauguracije predsednika koja je najavljena za 15. februar.
Međutim, i tu koči DSS jer juče na sednici ERIK nisu proglašeni konačni rezultati predsedničkih izbora. Naime, DSS čeka ponavljanje glasanja na tri biračka mesta. Iako ti izbori ništa ne menjaju u konačnom ishodu predsedničkih izbora, odlažu proglašenje rezultata bar za nedelju dana, što onemogućava inauguraciju predsednika za 15. februar kako je prvobitno planirano.
Zahtev premijera da se zakaže vanredna sednica skupštine uslišen je odmah i poslanička grupa DSS-NS, koja broji 45 poslanika, počela je prikupljanje potrebnih 84 potpisa poslanika za inicijativu. Po rečima Miroslava Markićevića, zamenika šefa poslaničke grupe DSS-NS, ova poslanička grupa dobila je vrlo brzo potvrdan odgovor od poslanika SPS i SRS i tako sakupila neophodan broj poslanika za sazivanje vanredne sednice Skupštine.
- Do sada smo dobili pozitivan odgovor od socijalista i radikala, tako da očekujem da ćemo sutra ujutru inicijativu predati predsedniku parlamenta Oliveru Duliću - kaže Markićević za „Blic“.
Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić potvrdio je da će poslanici radikala učestvovati u zakazivanju i u radu vanredne sednice Skupštine Srbije na kojoj će se raspravljati o Kosovu i Metohiji.
Kolundžija: menja li Vlada politiku
Demokrate smatraju da nema potrebe da se o sporazumu raspravlja. „Jedino ukoliko Vlada hoće da menja državnu politiku, onda će o potpisivanju političkog sporazuma sa EU raspravljati parlament“, izjavila je za „Blic“ šefica poslaničkog kluba DS Nada Kolundžija. Ona ocenjuje da je u pitanju pokušaj da se spreči većinska odluku članova Vlade o potpisivanju ovog sporazuma tako što će „ta tema biti prebačena na parlament koji će sprečiti donšenje te odluke“. Kolundžija je ustvrdila da nema nikakvog osnova da o toj temi raspravlja parlament, podsećajući da je upravo Vlada formirana sa zadatkom da ispuni pet ciljeva, od kojih su evropske integracije njen drugi cilj.
Ona je ponovila zvanični stav DS da je rešavanje statusa Kosova i Metohije odvojen proces od evropskih integracija, ali i ukazala na činjenicu da su građani Srbije na proteklim izborima poslali jasnu poruku da žele ubrzanje evropskih integracija.
- Ukoliko ne bude po volji svih, to mogao biti i kraj vlade. A ako vlada ne opstane, onda su sve opcije moguće pa i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora - ocenila je ona.
Srpski ministar za infrastrukturu Velimir Ilić, koji je Koštuničin partner u Vladi, rekao je da, ukoliko Tadićevi ljudi potpišu u četvrtak sporazum sa EU, Vlada može da padne.
G 17: sporazum je korist, a ne obaveza
Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da politički sporazum koji je EU ponudila Srbiji treba da bude usvojen i potpisan na prvoj narednoj sednici Vlade i, ukoliko je to potrebno, ratifikovan u Skupštini Srbije u najkraćem mogućem roku jer nudi mnoge koristi za građane.
„Iz političkog sporazuma koji je ponudila EU ne proističu nikakve obaveze za Srbiju, a ponuđene su mnoge koristi za građane Srbije“, rekla je Grubješićeva.
Ona je upozorila da su male šanse da Srbija ove godine bilo šta potpiše sa EU ako ne usvoji politički sporazum, što bi značilo da je 2008. godina izgubljena za evropske integracije.
Dulić: Prvo Vlada pa Skupština
Oliver Dulić je konsultacije šefova poslaničkih grupa zakazao tek za ponedeljak, 11. februara, u devet sati. On je naveo da će se povodom Koštuničine inicijative najpre izjasniti Vlada Srbije i najavio da će tek nakon toga će zakazati sednicu parlamenta. Kako je naglasio, insistiraće da oko ovako važne teme bude postignut konsenzus među poslaničkim grupama i neće dozvoliti da dođe do preglasavanja u parlamentu.
- Ovo je prvi put da postoji inicijativa da se oko jednog međunarodnog ugovora pre Vlade izjasni parlament. Najpre ćemo da sačekamo šta će reći Vlada, a zatim predsednik Srbije treba da položi zakletvu. Važno je da pokažemo političku zrelost. Nećemo razgovarati u atmosferi nestabilnosti zato što se nekom jako žuri da se ta odluka donese - rekao je Dulić.
Koštunica: Nema sednice Vlade u četvrtak
Vojislav Koštunica odlučio je da u četvrtak neće sazvati sednicu Vlade, izjavio je njegov savetnik Branislav Ristivojević. „Pošto je predsednik Skupštine Oliver Dulić doneo odluku da za ponedeljak zakaže konsultacije o zahtevu za vanrednu sednicu o Kosovu i Metohiji, predsednik Vlade doneo je odluku da u četvrtak neće sazvati sednicu Vlade, već će tu sednicu zakazati posle održane sednice Skupštine Srbije“, rekao je Ristivojević agenciji Beta.
narodnjacka koalicija nece u EU to sada vec i jvno prikazuju
idioti