"Zdravlje na usta ulazi", kaže narod.. Ja se slažem.
Ovi recepti biće Vam osnovno sredstvo u borbi za dobro zdravlje i sreću u životu.Postovaćemo samo proverene recepte, proverene od strane stručnjaka u ovoj oblasti. Zbog toga u temi neće biti komentara, ali to možete učiniti u nekoj od sličnih tema na forumu.
Spremanje hrane kao i čitava makrobiotika odražavaju postojeću strukturu kosmosa i principe koji postoje u prirodi i svuda oko nas. Kršenje ili menjanje tih principa dovodi do lošijeg ukusa i neprijatnog i nepredviđenog negativnog dejstva hrane.
Osnovni principi makrobiotičkog pripremanja hrane su:* Hranu trebaju spremati srećni ljudi. U Vedsko vreme spremale su je trudnice jer se njihovo stanje ne zove slučajno - "blagosloveno". Danas je dovoljno da budete opušteni i pozitivno raspoloženi. Budite veseli i srećni jer spremanjem hrane ugrađujete svoje raspoloženje u tu hranu i uvećavate taj dobar osećaj. Ako se tužni, besni, nemojte ulaziti u proces pripremanja hrane. Sačekajte, smirite se, i tek onda pristupite tome.
* Način spremanja hrane je uglavnom strogo određen i varijacije su takođe unapred navedene. Redosled stavljanja namirnica u posudu je jasno određen, kao i način sečenja namirnica, i način na koji se meša hrana.
* Namirnice se u posudu, u kojoj će se kuvati i pripremati, stavljaju tako da one koje su "rasle" najniže ili najdublje, idu na dno. Pošto se alge "beru" na najvećoj dubini, one uvek idu prve-na dno. Preko njih se stavlja povrće koje je raslo u zemlji, kao što su šargarepa, luk i slično. Prirodno, preko njih se stavljaju nisko ubrane namirnice kao što je recimo pasulj, povrće-karfiol, kelj, i sl., i na vrhu voće jer je uglavnom raste na najvećoj visini, od zemlje. Naravno nemojte ovo shvatiti bukvalno i staviti sve ove namirnice u istu posudu!
Ovo samo objašnjava princip.
* Povrće i ostale namirnice koje su mahom Jin svojstva, seku se u oblik kocke, koliko je to moguće jer je oblik kocke je Jang i balansira jin svojstvo povrća i namirnice. Naravno postoje i sečenje na trake, zvezdice, kolutove i sl, i uglavnom se koriste za određena jela ili doba godine.
* Voda koja se koristi za kuvanje, obavezno je izvorska, nehlorisana ili filtrirana.
Uliva se u posudu za kuvanje u tankom mlazu, ili šoljom ili flašom vode i to na obod posude koja je malo nagnuta. Cilj je da se redosled kojim su namirnice stavljene, bitno ne poremeti. Ako i lako povrće ipak ispliva, nije strašno.
* U kuvanje se obavezno stavlja mala količina morske soli kako bi se voda "otežala" da ne ispari prebrzo. Dodavanje soli po ukusu je nezavisno od ovoga i naravno u hrani koja nije slatka.
* Ulje se koristi u manjoj količini i isključivo ono nerafinirano-hladno ceđeno. Dodaje se uglavnom pred kraj kuvanja.
* Mešanje hrane se uglavnom izbegava, a kada je to potrebno onda se to obavezno radi u smeru koji je suprotan kretanju kazaljke na satu. Ovo je zato što se i u prirodi, recimo, planete kreću u tom smeru, i to simbolično jača energije koje su nam potrebne i potpomažu naš razvoj. Mešanje u suprotnom smeru, po makrobiotici, može dovesti do nemaštine i nepredvidivih troškova i bolesti...
* Pripremanje hrane na vatri od drveta, kao i na plinu, je daleko zdravije od spremanja na električnom šporetu, dok je mikrotalasna peć, u makrobiotici strogo zabranjena.
* U većini jela, voda se stavlja minimalno i cilj je da u jelu, na kraju, gotovo sva voda - ispari. Voda uglavnom razblažava i razvodnjava sastojke hrane i ukuse, pa je previše vlažna hrana manje ukusna i zahteva dodavanje začina i slično.
* Klasični začini se takođe ne preporučuju, osim ako je u određenom jelu potrebno.
* Prednost imaju posude koje su zemljane, zatim expres-lonac, i posude od težih metala, pa i ove "moderne" kojih ima na tržištu, što su kvalitetnije - to bolje.
* Drvene kašike, viljuške i ostalo, imaju prednost nad metalnim.
Za sada toliko, ali zbog obimnosti ovog Znanja, dopunjavaćemo s vremena na vreme i do detalja objašnjavati recepte.